Szanowny uczestnicy biegu Tropem Wilczym- RDK otrzymał wiadomość od ogólnopolskiego głównego organizatora, która zaczyna się od słów: „Z uwagi na pandemię koronawirusa oraz obowiązujące regulacje prawne Tropem Wilczym, Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostaje przełożony na 15 sierpnia 2021 roku.”

Ze swej strony pragniemy zapewnić, iż MY byliśmy gotowi i przygotowani na start 16 maja. Jednakże idea tego biegu jest m.in taka, iż wszystkie biegi w Polsce i imprezy z tym związane mają odbyć się w tym samym terminie.

Zapewniamy także, że wszyscy, którzy zapisali się na bieg majowy mają zapewniony start w sierpniu. Prosimy jednakże o informacje tych osób, którym ta data krzyżuje osobiste plany i zmuszeni będą zrezygnować z udziału w terminie sierpniowym, dzięki czemu „odblokujemy” pakiety startowe.

W wiadomości przesłanej do nas znajduję się także zapis: „Niestety większość organizatorów lokalnych nie otrzymała zgody na wynajem obiektów potrzebnych do organizacji biegu. Z organizacji w terminie majowym musiało zrezygnować wielu inicjatorów biegów dużych i średnich, a jeśli organizatorami były szkoły – zdalne nauczanie również wielu z nim przeszkodziło w realizacji projektu”.

Dlaczego akurat została wybrana data 15 sierpnia? Poniżej informacja od głównego organizatora:

„Co ważne, dostaliśmy też wiele sugestii od biegaczy z prośbami, aby nie łączyć realizacji biegu z okresem szczepień, gdyż wiele osób celowo alienuje się w tym czasie z wydarzeń społecznych, by naturalnie zminimalizować ryzyko zachorowania. Takie zachowawcze postawy wpływały też na frekwencję. Najważniejszym powodem przesunięcia była nasza wspólna troska o Wasze bezpieczeństwo, którym przy wysokiej skali zakażeń ryzykować nie możemy.

➡ Rozważaliśmy różne opcje nowego terminu, szeroko je konsultując i sugerując się opiniami organizatorów lokalnych. Słuszne uwagi o tym, iż termin czerwcowy nie gwarantuje niezbędnej do realizacji biegu minimalizacji obostrzeń spowodowały jego odrzucenie. Termin wrześniowy nie spotkał się z kolei aprobatą większości organizatorów lokalnych jako niepewny i zbyt odległy, a wielu regionach zaplanowano już eventy związane z obchodami licznych wydarzeń wrześniowych. Termin ten też nie został też zaakceptowany przez Mecenasów i Partnerów projektu Tropem Wilczym.

➡ Najlepszym rozwiązaniem było połączenie Tropem Wilczym z wydarzeniem tematycznie bliskim, angażującym lokalne środowiska. 15 sierpnia jest właśnie takim dniem. Bieg może być elementem obchodów Święta Wojska Polskiego, a pomocną w organizacji tego dnia może być współpraca z lokalnymi garnizonami. Święto Wyklętych jest świętem polskiego wojska, bohaterów noszących polski mundur – dla wielu z Państwa połączenie świętowania dwóch wydarzeń w jednym dniu jest sporym ułatwieniem. Święto Niezłomnych bohaterów naturalnie wplata się również w uroczystości dożynkowe i daje szansę na piękne podkreślenie znaczenia ofiary bohaterów walczących o wolną polska ziemię – dziś tak obficie opłacającą swoimi płodami. Dla wielu z Państwa połączenie biegu ze świętem Maryjnym jakie mamy 15 sierpnia będzie też okazją do podkreślenia znaczenia Maryi jako wybranej przez Niezłomnych patronki ich cnót, wielu z nich nosiło zawsze przy sobie właśnie Maryjne ryngrafy.Liczymy na zrozumienie i wierzymy, że uda nam się spotkać na starcie 15 sierpnia w całej Polsce (i nie tylko!).

Zmiana terminu biegu „Tropem Wilczym” – 15 sierpnia 2021 r.