11 listopada 2023 r, a więc w 105 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, zapraszamy do RDK na spektakl teatralny pn: „Kochając Marszałka”. Na radziejowskiej scenie będziemy mieli okazję ponownie zobaczyć wybitnego polskiego aktora Jarosława Grudę, który wcieli się w rolę samego Józefa Piłsudskiego.

Bilety w cenie 45 zł będą do nabycia w sekretariacie RDK. Telefoniczna rezerwacja pod nr 542853439.

Spektakl „Kochając Marszałka” jest spojrzeniem na Józefa Piłsudskiego okiem kochającej go kobiety. Człowiek, który do dziś wzbudza ogromne kontrowersje – od bałwochwalczego uwielbienia po odsądzanie go „od czci i wiary” jawi się przeciętnemu Polakowi jako postać monumentalna, silna i groźna. W naszym spektaklu Piłsudski to – niewątpliwie nieprzeciętny człowiek i wielki ideowiec – jest postacią z krwi i kości. Nie sposób jednak nawet tak opowiadając o Marszałku pomijać historii i polityki. Do opowieść o miłości Aleksandry i Piłsudskiego dodana jest postać drugiego wielkiego Polaka i głównego adwersarza Naczelnika – Romana Dmowskiego. Postać Dmowskiego pełni rolę po części narratora opowieści o tych niezwykle burzliwych latach pierwszej połowy XX wieku.

Sceny spotkań tych dwóch wielkich ludzi, twórców polskiej niepodległości w możliwie prosty sposób pokazują na czym polegał zasadniczy konflikt między dwoma sposobami pojmowania czym ma być wolna Polska i jak tę wolność odzyskać po latach niewoli.

Jednak przede wszystkich spektakl „Kochając marszałka” jest opowieścią o niełatwej miłości Aleksandry Szczerbińskiej do Józefa Piłsudskiego, dla którego największą miłością była Polska.

Spektakl teatralny „Kochając Marszałka”- 11.11.2023 r.